10 Ağustos 2020 Pazartesi
Bayram öncesinde mezarlıkta tüm tedbirler alındı

Bayram öncesinde mezarlıkta tüm tedbirler alındı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nün mezarlıkta yaptığı çalışmalar takdir topluyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in talimatlarıyla yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Asri mezarlık ve Yeşilkent mezarlığındaki çalılıkları andıran otlar temizlendi, güvenlik önlemleri artırılarak pandemi ile ilgili tüm tedbirler alındı.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde tüm tedbirleri aldıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Ökkeş Zehiroğlu, “Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in talimatlarıyla Mezarlıklar Müdürlüğü olarak yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Asri Mezarlıkta bin 750 dönüm, Yeşilkent mezarlığında ise bin 200 dönüm arazide bulunan otların temizliği tamamlandı” dedi. Arefe günü ve bayram sürecinde mezarlık ziyaretleri için tüm tedbirleri aldıklarını belirten Zehiroğlu, “Arefe günü Bayram için 60 kişilik bir ekip oluşturduk. İl Pandemi Kurulu’nun kararını bekliyoruz” dedi.

MEZARLIKTA ÇALIŞMALAR TAKDİR TOPLUYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in talimatlarıyla son dönemde mezarlıkta yapılan çalışmalar takdir topluyor. Yakınlarını kaybeden vatandaşların acısını paylaşmak için cenaze hizmetlerinde mesai kavramı gözetmeksizin 7/24 hizmet vermeye devam eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü sayesinde, cenaze nakil, yıkama ve defin işlemleri eksiksiz olarak yürütülüyor.

ASRİ VE YEŞİLKENT MEZARLIĞI MODERN BİR GÖRÜNÜME KAVUŞTU

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü, yaptığı çalışmalarla mezarlıklarda birçok yeniliğe imza atarak vatandaşların kabristan ziyaretlerini en güzel şekilde yerine getirmesine olanak sağlıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in talimatlarıyla son dönemde sürekli yapılan çalışmalarla Asri Mezarlık’ı adeta modern bir görünüme kavuşturuldu. Daha güvenli ve manevi bir ortam haline gelen mezarlıkta ziyaretçiler güvenli bir şekilde mezar ziyaretlerini yaparken, cadde ve geçit isimlerinin yazılı olduğu tabelalar ile ziyaretçiler, bulmak istedikleri mezarlara kolaylıkla ulaşabiliyor. Ayrıca mezarlıklardaki ışıklandırmalar artırılarak daha aydınlık, estetik ve modern bir ortam oluşturuldu.

MÜDÜRLÜK MEZARLIKLARDA BİRÇOK YENİLİĞE İMZA ATTI

Cenaze nakil ve defin işlemlerinin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmetlerin verildiği mezarlıklarda birçok yeniliğe imza atılırken, manevi hizmetlerin yanı sıra vatandaşların defin görevini yerine getirirken duyumsadıkları başka ihtiyaçları da gözetilerek, mezarlıklara cenaze bekleme yeri, oturma bankları, su çeşmeleri, su bidonları ve çöp kovaları yerleştirerek bu eksiklikleri gideriliyor.

2 BİN 850 DÖNÜM ARAZİDE BULUNAN OTLARIN TEMİZLİĞİ TAMAMLANDI

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde yapılan çalışmaları gazetemize anlatan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Ökkeş Zehiroğlu, “Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in talimatlarıyla Mezarlıklar Müdürlüğü olarak yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Asri Mezarlıkta bin 750 dönüm, Yeşilkent mezarlığında ise bin 200 dönüm arazide bulunan otların temizliği tamamlandı. Ayrıca uzayan ağaç dallarında budama yaptık. Asri mezarlıktaki 42 caddedeki bütün ağaçların ve duvarların kireç boyamasını yaparak mezarlığa gelen insanların daha temiz ve refah bir ortam sağlamaya çalıştık” dedi.

BÜTÜN EKİP OLARAK GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü olarak gece gündüz olarak çalışmaya devam ettiklerini belirten Zehiroğlu, “Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in ‘zorlaştırmayın kolaylaştırın’ talimatıyla insanların daha kolay ziyaret edebileceği bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz. Türkiye’deki birçok şehirdeki mezarlıkları gezip inceledik ve birçok projeyi burada da uygulamaya başladık. Gaziantep halkı ölülerine hürmet gösteren bir halktır. Gaziantep’te insanların mezarlık ziyaretlerine çok sık gelmektedir. Biz de Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü olarak zorlaştırmayınız kolaylaştırınız anlayışı ile hareket ederek, mezarlığın temizliğini, ağaçların budamasını, çevre ve peyzaj gibi tüm çalışmaları en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Mezarlıklar Müdürlüğü olarak üzüntüleri azaltıp, paylaşımları çoğaltıp en iyi hizmeti sunmak için gece gündüz bütün ekip olarak çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ASRİ MEZARLIKTA SU ÇEŞMESİ OLMAYAN CADDE YOK

Asri mezarlıkta bütün caddelerde su çeşmesi olduğunu belirten Zehiroğlu, “Asri mezarlıkta su çeşmesi olmayan cadde yok. Bu konuda son yıllarsa hayırseverlerin yakınları için yapmış oldukları su çeşmeleriyle su çeşmelerinde bir sıkıntımız yok. Bayram öncesi GASKİ Genel Müdürü ile görüşüp mezarlıktaki su boruların çaplarını değiştirdik ve yeni su hatları çektik. Bu Kurban Bayramında inşallah su sıkıntısı yaşanmayacak” dedi.

ARTIK BAYANLAR TEK BAŞINA MEZARLIĞI ZİYARET EDEBİLİYOR

Artık bayanların tek başına mezarlığı ziyaret edebildiğini belirten Zehiroğlu, “Mezarlıktan korkan bayanlar var. Vefat eden anne babasını veya bir yakını ziyaret etmek istiyor ama tek başına korkuyor. Bunun için mezarlığın muhtelif yerlerinde üzerinde telefonun olduğu tabelalar astık. Mezarlığa gelen bayanlar bizi aradığında güvenlik arkadaşlarımız bayanları alıp yakının mezarlığına götürüyoruz, ziyaretini yaptıktan sonra kapıya kadar götürüyor. Mezarlıklar Müdürlüğü olarak vatandaşların güvenli bir şekilde yakınlarını ziyaret etmesini sağlıyoruz. Bu güvenlik zafiyetinden kaynaklı değil mezarlıktan tek başına gelmeye korkan vatandaşlarımızın güvenle gelip yakınlarını ziyaret etmesini sağlamak içindir. İnsanlar güvenli bir şekilde mezarlıklara gelip yakınlarını ziyaret edebilir” dedi.

GECE MEZARLIK İÇERİSİNE BÜTÜN ŞIKLARIN YANDIĞI TEK MEZARLIK BİZİM

Türkiye’de gece içerisine bütün şıkların yandığı tek mezarlığın Gaziantep Asri Mezarlık olduğunu belirten Zehiroğlu, “Türkiye’de gece içerisine bütün şıkların yandığı tek mezarlık bizim. Hem gece hem gündüz açısında güvenli bir mezarlık oluşturduk” dedi.

PANDEMİ SÜRECİNDE ÜST DÜZEY TEDBİRLER ALDIK

Mezarlıklar Müdürlüğü olarak Pandemi sürecinde ciddi önlemler aldıklarını vurgulayan Zehiroğlu, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü olarak pandemi dolaysıyla birçok önlem aldık. 11 Martta başlayan pandemi sürecinden sonra Büyükşehir Belediyesi önderliğinde hassasiyetle çalışmaları yürütmekteyiz. Pandemiden dolayı cenazelere mümkün olduğu kadar fazla katılımın olmaması için gayret gösteriyoruz. Defin işlerinde bütün personellerimiz; eldiven, maske, tulum gibi bütün önlemleri alarak hareket etmektedir.

Gerek yıkama gerek kefenleme esnasında eldiven, gözlük, maske, yüz kuruyucu ve sıvı geçirmez önlük kullanarak tam teçhizatlı hizmet veriyoruz. Mezarlığa gelen herkesin ateşini kapıda ölçüyoruz. Cenaze arabalarımıza bir kişiden fazla vatandaş almıyoruz. Cenaze namazı kılınırken sosyal mesafeye çok dikkat ediyoruz. Bütün alanlarda ve araçlarda dezenfekte işlemleri düzenli olarak yapmaktayız. Her yerde hem personel hem vatandaşlarımızın sağlığı için el dezenfektanları bulunduruyoruz” şeklinde konuştu.

KORONAYA KARŞI ÖZEL EKİP KURULDU

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü olarak koronavirüs için tüm tedbirleri aldıklarını vurgulayan Zehiroğlu, “Covit-19 cenaze işlemlerini biz yürütüyoruz. Cenazelerin hastaneden alınmasından defin işlemine kadar Büyükşehir Belediyesinin 6 kişiden oluşan tam teçhizatlı özel ekibi tarafından yürütülmektedir. KOVİD 19 cenazelerle ilgili 1 tane hoca, 4 tane definci ve 1 tane de şoför olmak üzere 6 kişilik tam donanımlı (korunaklı)ekip tarafından cenaze durumunda yalnızca KOVİD 19 vakalarında kullanılmak üzere ayırdığımız özel cenaze aracımız ile hizmet veriyoruz. Pandemi ile ilgili önümüzdeki süreçte de aynı hassasiyeti göstermeye devam edeceğiz.

AREFE GÜNÜ MEZARLIK ZİYARETLERİ İÇİN TÜM TEDBİRLERİMİZİ ALDIK

Arefe günü mezarlık ziyaretleri için tüm tedbirleri aldıklarını belirten Zehiroğlu, “Arefe günü mezarlık ziyaretleri için İl Pandemi Kurulu’nun kararını bekliyoruz. Ama biz şimdiden tüm önlemlerimizi almaya başladık. Mezarlığın 13 giriş çıkış kapısını 6’ya düşüreceğiz. Her kapıda dezenfektan olacak ve her girişte ziyarete gelecek bütün vatandaşlarımızın ateşini ölçeceğiz. Yoğunluk oluşmaması için belirli aralıklarla belli sayıda insanların mezarlığa alınacak. Mezarlığın birçok noktasında gerek trafik akışını gerek sosyal mesafenin sağlanması için çok sayıda personelimizi görevlendireceğiz. Bunun için 60 kişilik bir ekip oluşturduk. Geçen ramazan bayramında mezarlık ziyareti olmadı bu bayram için Sayın Valimiz öncülüğünde toplanacak İl Pandemi Kurulu’nun kararını bekliyoruz” diye konuştu. BAHRİ UÇAR

 

23.07.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz