12 Temmuz 2020 Pazar
Tarihi zirvede Putin'den Erdoğan'a büyük övgü

Tarihi zirvede Putin'den Erdoğan'a büyük övgü

Tahran'daki zirve sonrası üç lider Ruhani, Putin ve başkan Erdoğan basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Rusya devlet başkanı Putin, başkan Erdoğan'a çağrısından dolayı tebrik etti.

Tahran'da yapılan tarihi Suriye zirvesinin ardından İran Cumhurbaşkanı Ruhani, devlet başkanı Putin ve Başkan Erdoğan kameraların karşısına geçti. İdlib konusundan neler yapılacağının konuşulduğu toplantıda Putin açıklamasında başkan Erdoğan'ın tüm taraflara ateşkes çağrısına "çok cesur bir adımdı" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani:

Üç Cumhurbaşkanı ile bu konuda anlaştık. Teröristleri silahları bırakma konusunda zorlamamız lazım. İdlib halkı için tehlike arz edebilir. Suriyeli mültecilerin evlerine geri dönmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Gelecek zirve Rusya'da yapılacak.

PUTİN: ERDOĞAN CESUR BİR ÇAĞRI YAPTI

Rusya devlet başkanı Putin: 

Suriye'de çözüm için Astana formatını kullanacağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cesur çağrısı sonrası tüm kesimlere silah bırakması çağrısı yaptık. Terörle mücadeleye Suriye muhalif grupları da katılacak bu çok önemli. Suriye'nin toprak bütünlüğü için bir neticeye varmalıdır. Suriye'nin yeniden inşası yapılmalıdır. Biz bunun için büyük çaba harcıyoruz. Suriye halkının birincil ihtiyaçlarını karşılamak için elimizden geleni yapıyoruz. Türk ve İran mevkidaşlarıma teşekkür ediyorum. 

Başkan Erdoğan:

Ünlü İran şairi Sadi Şirazi  şöyle diyor "Eğer sen başka insanların ızdırabıyla dertlenmiyorsan sen ben-i adem olamazsın." Suriyeli kardeşlerimiz bu durumdayken oturup bekleyemezdik. Elimizi taşın altına koyduk. Suriye'de rejimin dizginlenmemesinin tehlikesine dikkat çektik.  Siyasi süreci çökme noktasına getireceğini söyledik. İdlib'in muhafazası hayati önem taşıyor. Burada atılacak menfi adımlar her yerde yankı bulacaktır. İdlib'te yapılacak yanlışlar teröristlerin ekmeğine yağ sürecektir. ABD'nin terör örgütünü güçlendirmesinden rahatsısız. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, teşekkür ediyorum. 

HABER7

7.09.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz