12 Temmuz 2020 Pazar
 Ruhunu Özgür Bırakır Mısın!

Demet Kolkılıç

Ruhunu Özgür Bırakır Mısın!

Bayağı uzun uzun konuştuk. “Mutluluk” nedir? Diye... Yekten “huzur" dedim. Huzurum yok ise, olsun her şeyler. Deneyimlemiş biri olarak inanın bana huzur olmadıkça, yerin bin kat dibindeymiş gibi hissediyor insan kendini.

Her insanın “mutluluk" kavramı farklıdır, elbette. İş hayatında mı, evliliğinde mi, arkadaşlarında mı, arabasında mı, kalemde mi, kağıtta mı, bir çikolatada mı, huzur veren sohbetlerde mi, bir yapboz parçalarının birleşiminde mi, bir çocuğun yokuş aşağıya koşması özgürce koşmasında mı...

Yani mutlu olmak için sonuca çıkarken, aslında hayatımızda seçimlerimize yer verdiğimizi anlamamız lâzım. Her ne olursa olsun insanın sağlığı da yerinde olursa, hayatında başarı listesini, elini vura vura masaya koyuyor. İnsan ayrı bir yürekleniyor. Ruhunun güzellikleri ortaya çıkıyor.

Her insan mutlu olmak ister, yalnız hayatında karşılaştığı en ufak sorunda, zor bir toparlanma süreci de yaşamamak lâzım. Hayat dediğin dört dörtlük bir yol değil ki.

Bundan çok değil, üç ay öncesine dönelim. Dünyaca yaşadığımız, ulusal veküresel sorun olan Covid-19 virüsüyle birlikte hayatımız nasıl da değişim gösterdi, değil mi?

Hayatımızın aslında ne kadar değerli olduğunu, geçmişi ya da geleceği düşünmenin kimseye bir faydası olmayacağını, insani değerlerin her zaman önde tutulması gerektiğini, sevdiklerimizin kıymetini bilmemiz gerektiğini, acıyla değil, şükürle yol almanız gerektiğini, özlem duygusunun sadece dilde değil, yürekten hissedildiğini öğrendik ve daha neler neler öğrendik de öğrendik. Kendimizle döne döne yüzleştik.

MUTLULUK işte, sana huzur veren, verecek olan her şeyde.

Ralph Marston’un sözünü hatırlayacak olursak; “Mutluluk bir seçimdir, sonuç değil. Mutlu olmayı seçene kadar, hiçbir şey sizi mutlu etmeyecektir.” Evet mutlu olmayı gerçekten seçim haline getirirsen, huzuru yakalarsın. Örneğin; Seni huzursuz eden insanlarla görüşmeyi sürdürmemeyi tercih edersen, istemediğin bir durum karşısında “hayır” demeyi bilirsen, mükemmele değil, doğru ve iyi olana odaklanırsan, kendi öz benliğini kazanıp mutlu olmak için seçimlerine yer vermiş olursun.

Demek o ki ruhunu özgür bırakır mısın!

1.06.2020 (Demet Kolkılıç)

DİĞER YAZILAR

Sen çiçekli pencereden baktın mı

Cehaletine kurban

İmitasyon ilişkiler

Ayılmak lazım...

Etkili iletişim

Keşke mi? aslaa...

Kişisel gelişim mi? elbette!

Duymak mı? dinlemek mi?

Kendini tanımakla başlar, yolculuğun...

Sevince gülümsüyor her şey...

Karamsarlıktan nasıl kurtulurum

Bir aylık süreçte neler öğrendik...

Kendini bir süredir iyi hissetmiyor musun?

COVID-19 (Koronavirüs)

Neden hayır diyemiyorsun ?

" Kararsızlık kalıcı olmasın"

Gün-aydın