15 Temmuz 2020 Çarşamba
Güzel Ahlak (1)

Mustafa Şimşek

Güzel Ahlak (1)

İnsanların tümü fıtrat olarak iyi ahlak üzerine yaratılmışlardır.

Hayatımızın her alanında örnek aldığımız peygamber (a.s) da birçok hadislerinde

Bizi güzel ahlak ve hoşgörüye teşvik etmiştir. Aynı zamanda tam tersi olarak ta kaba hareketlerden ve sert mizaçtan da kaçınmayı öğütlemiştir.

Ahlak ile alakalı bir sürü hadis bırakmış peygamber Aleyhisselam.

Bunları sadece sıralamaya kalksak bu yazımız uzunca bir kitap olur herhalde.

Güzel ahlâk kişiye verilen en büyük ve en hayırlı nimettir. Sahabeler Rasulullah’a  sallallahu aleyhi ve sellem “İnsana verilen en hayırlı şey nedir?” diye sorduk. Rasulullah  sallallahu aleyhi ve sellemde “Güzel ahlâktır” buyurdu.( İmam Ahmed, Albani Sahih dedi.)

Güzel ahlâk insanların cennete girmesine sebep olan en büyük amellerden birisidir. Ebu Hureyre (radıyallahu anh)’dan rivayet edilen bir hadiste Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor:

İnsanları en çok cennete girdiren şey, Allah’a karşı takvalı olmak ve güzel ahlâktır. İnsanları en çok ateşe girdiren şey ise kişinin ağzı ve zekeridir”.(Tirmizi, Albani hasen dedi)

Aynı şekilde güzel ahlâk ile alakalı daha birçok sebep zikredilmiştir. Mesela hadislerde, Müminlerin en faziletlisi, iman bakımından en mükemmeli, insanların en hayırlısı, insanların en güzeli gibi tüm cümlelerin sahibi güzel ahlâklı olanlardır. Ayrıca yine hesap günü terazide en ağır basan amellerden biriside “Güzel Ahlâk” tır.

Bu derece Yüce Allah’ın sevdiği ve Resulünün de önemle birçok hadisinde bahsettiği bu güzel ahlâka sahip olabilmek için ise ne zengin olmaya ne makam mevki sahibi olmaya, mal ve mülk sahibi olmaya ihtiyaç yoktur.

Güzel ahlâklı olmak hem erkek hem kadın, hem genç hem yaşlı, hem zengin hem fakir, hem güçlü hem zayıf tüm müminlerin elde edeceği bir haslettir. Sadece zenginlerin malları ile makam sahibi insanların mevkileri ile güçlü ve kuvvetli insanların gücü ile elde edilen bir şey değil istisnasız iman eden her müminin elde edebileceği bir özelliktir.

Bu kadar az sermaye, hiçbir güç ve kuvvet sarf etmeden ulaşılabilen, Allah’a ve Rasulüne çok sevimli olan, kişiyi insanların en hayırlısı yapan, kişiye geceleri ibadet ile gündüzleri oruç ile geçirmiş sevabı kazandıran ve cennetin en üst mertebesinde kişiye bir köşk kazandıran bu ameli kim almak istemez ve kim bu fırsatı teper?

Rabbimden bizleri Resulünün ahlâkı ile ahlâklanmayı bizlere nasip etmesini temenni ediyor ve tüm Müslüman kardeşlerimiz için İslam’ın ahlâkını unutmamalarını tavsiye ediyoruz.

Değerli okurlarım daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik, ahlaklı ama İslami bilgi ve donanımı az olan bir Müslüman düşünebiliriz, bilgili ama hayâ, edep ve ahlaktan yoksun bir Müslüman düşünülemez, Müslüman en önce hayâlı, edepli ve terbiyeli olacak ki adabı muaşeret denilen konuları, oturup kalmasını, büyüğüyle, küçüğüyle, yaşlısıyla, genciyle anne baba, aile, iş arkadaşları, sosyal ortamı, ilim meclisinde ticaretinde, tebliğinde, ilim tahsilinde bulunurken, kısacası hayatının her alanında her birinde ayrı ayrı edep ve erkânına takılacak mütevazı ve alçak gönüllü olacak ki ondan sonra ALLAH'A yakışır bir kul ve HZ.AİŞE annemizin tarifiyle AHLAKI KUR'AN olan peygamberin getirdiklerine riayet edip ALLAH'IN biz kullarından istediği emir ve yasakları uygulama yolunda çalışacak.

Aksi takdirde ya okuduğu ilim o adama bir şey katmayacak.

İlim bir kişiye ya feraset ve tevazu katar veya kibrini arttırır piyasada sadece vitrine oynayan kişilerden hiçbir farkı kalmaz Allah muhafaza.

Neden bu konuya takılıp kaldık dediğim gibi ahlak meselesi bir köşe yazısıyla anlatılıp bitirilecek bir mesele değil.

PEYGAMBER Aleyhisselam’ın hayatının her anı, KUR'AN'I KERİM İN HER ayeti bizlere ahlakla alkali mesajlar vermektedir.

Toplumsal olarak ahlak denilince veya ahlaksızlık denilince aklımıza gelen ilk şeyler malumunuzdur ki fuhşiyat içeren şeylerdir. tabiki Müslüman bu tür yanlışlara düşmeyecek bunda şek yok onu ayrıca ele alacağız ama konuşmalarımız, tavırlarımız, uğruna hayatımızı harcadığımız çocuklarımız, işimiz, ailemiz, akraba ve arkadaşlarımız, ticaretimiz bunlar ne olacak peki?

Namaz kılıp oruç tutup sadaka verip hacca gittiğimizde, sigara, içki, zina ve kumar gibi illetlere ve kötü alışkanlıklardan kaçındığımızda bitti mi? Bu kadar mı ahlak meselesini çözmüş mü oluyoruz.

Toplumun bize dayattığı hayat tarzı veya yaşam biçimi bu AMA bizlerin asıl dikkat etmesi gereken din gününün sahibi ALLAH azze ve cellenin bizden istediği, PEYGAMBER Aleyhisselam'ın da tatbik ettiği yaşam şeklidir ahlak.

Evet, ahlak ALLAH'IN indirdiği KUR'AN'I KERİM dir ahlak.

Evi, arabası, iyi de bir işi olsun çok affedersiniz her naneyi yesin.

Nereye düştük noluyoruz arkadaşlar.

Bizler Müslüman olarak ALLAH'IN DİNİNE mi iman ediyoruz toplum'un dinine mi önce ona karar verelim.

Zahire bakılırsa islamiyetten fitne tohumlarını hiç esirgememiş hiç benimsemediğimiz ama bütün plan ve projeleri Müslümanları bitirmek için olan bütün hayatlarını bu uğurda harcayan hayatımızın her alanında örnek aldığımız Batı'ya inanmış ve onların dediklerine ALLAH'IN dediğinden daha çok kulak veriyor ve seve seve hiç bir zorlama olmadan, hatta şartları çok aşırı zorlayarak hayatımıza şekil veriyoruz.

Peki her şeyi soracak olan Allah bunu sormayacak mı bizlerden? Ne oldu bizlere ar edep, izzet, namus, onur ve haysiyetten yoksun bir toplumdan bahsederken ağzımızın suyu aka aka kardeşim her şeye tamam ama, bizden daha adaletliler dediğimiz Batıl bir topluluğun neyine imreniyoruz? İşte en büyük onursuzluk, izzetsizlik ve ahlaksızlık budur.

Müslüman onurlu ve haysiyetli olacak namuslu ve şerefli olacak babamın deyişiyle ALLAH selamet versin kendini kimseye çerez etmeyecek.

Ne konuştuğunu bilecek eleştirilerinde yerli ve insaflı olacak dik durması gerektiği yerde haklı davasında samimi ve kararlı olacak mütevazı ve alçak gönüllü olacak, ferasetli olacak fıkhetmeyi bilecek ayakları yere sağlam basacak haklı davasında yer ve zamana göre dik duracak dünyalık menfaatler uğruna uhrevi hayatını batıracak satacak işler yapmayacak. Rabbim ayaklarımızı sabit kılsın hayâlarımızdan dönmeyi, boş işlerden kaçınıp ALLAH'IN davasıyla hemhal olup bu uğurda ölmeyi nasip eylesin...

20.11.2018 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

Fethin mubarek olsun Fatih'in yadigari

Daha Güzel olabilirdi

Delilik buysa kanimizda var

Dersler çıkarılmalı

Zamanı fırsat bilmek

Coronavirüs miladımız olsun

Şimdi şartlar eşit

Karaborsacılık

Mescidlerin önemi

İyilik yapmak için karun kadar zenginliğe gerek yok

Unuttuğumuz sünnetleden (istihare)

Nefis muhasebesi

Piyango kumardır kumar ise kesin olarak haramdır

Noel ve yılbaşı

Suni yetimlik

Başörtüsüne dokunulamaz

Mü'minin özellikleri (8)

Mü'minin özellikleri (7)

Mü'minin özellikleri (6)

Mü'minin özellikleri (5)

Mü'minin özellikleri (4)

Mü'minin özellikleri (3)

Mü'minin özellikleri (2)

Mü'min'in özellikleri

Cehaletimiz ilimsizlikten degil hilimsizlikten

Söylediklerimizle de imtihan oluyoruz

Emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker

Kıraathane mi ? Batakhane mi ?

Kurban Rabbe Yaklaşmaktır

Aile ve toplum eğitimi

Zan haneye tecavüzdür...

Ters giden birşeyler var

Çocuklar en büyük yatırım aracımızdır

Riya

Kibir

Kadir Gecesi

İtikâf

Mağfiret

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Kardeşlik bedel ister

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Sağlık ve boş vakit

Ülfet

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap